Image Alt

Danışman Hoca Seçiminde Altın Değerinde Tavsiyeler

Kendi danışman hocası tarafından tez savunmasında oldukça zorlanan ve hatta dönemi uzatılan ve hatta tez konusunu değiştirmek zorunda bırakılan öğrenciler olduğunu hatırlatırız. (Bize göre danışman hoca bunu yapacaksa bile savunmadan önce öğrencisine yol gösterici bir mahiyette yapmalıdır.) Bu nedenle danışman hoca belirlemek çok önemli bir iştir ve bunu yaparken bir takım hususları göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Buradaki tavsiyeler yine tecrübelerle edinilmiştir. Bu yüzden buradaki yorumlardan hocalarımız alınmasınlar, kullanılan tabirlerde herhangi bir art niyet bulunmamaktadır.

Hata değil çare bulun.                                                          (Henry Ford)

1) Danışma hoca seçiminde ilk karşılaşılan problem:

a) Çok sevilen ve istenilen bir konu; hoca zor biri
b) Konu çekici değil, hoca ılımlı
c) Konu güzel, hoca da güzel : ) İşte aranılan durum. Ancak nedense bu duruma çok az rastlanılmaktadır.
d) Konu kötü, hoca kötü….. hayatı zindan etmeyin kendinize, boş verin gitsin.
Bu değerlendirmeleri hocalarla tanışmadan önce web sitelerini inceleyerek ve daha öncesinde çalışmış olduğu öğrencilerden yorum alarak yapmak gerekir. Bu aşama lisansüstü eğitimi için hayati bir önem arz etmektedir. Bizden söylemesi!

a

2) Danışman hocayı sadece siz seçmezsiniz, aynı zamanda o da sizi seçer. Hocalarla tanışmaya başlamadan önce hiyerarşik sıralamanın (İdari görev ve ünvanlar anlamında) en altından başlamanızı tavsiye ederiz. Olur ki üst seviyeden bir hoca sizi ister ama ne siz ne de aklınızdaki hoca bu üst makamda yer alan kişiye hayır diyemezsiniz. Neden mi? Hep aklınıza ileride karşılaşılabilecek olumsuzluklar gelecektir. Ama tersi durumda yani alt makamda yer alan bir hocaya üst pozisyondaki bir hoca öğrenciyi istediğini daha kolay söyleyebilir ve daha az problemle karşılaşılır.

3) Danışman hocanın çalışma prensibi, son yıllardaki performansı, bir ekibinin var olup olmaması gibi etkenler sizin hedeflerinizle ne kadar ilgili? Başladığınız tezde tüm yükü tek başına omuzlamanız gerekebilir ve buna hazır mısınız?

4) Son olarak savunma jürisine değinmek gerekirse; Çoğunlukla bu konuda danışman hocalar belirleyici olmaktadır. Alanında isim yapmış kişilerin jüride bulunmasını istemek iyi bir düşünce olsa da gerçekçi olmakta fayda vardır. Kabul edelim ki her tez çalışması çok kaliteli olmayabiliyor, her lisansüstü mezununun akademisyen olmak istemediği gibi. Bu aşamada değişkenleri iyi tartmak gerekir ve danışman hocanızla iletişim halinde kalarak uygun bir dil isteklerinizi iletmeniz gerekir.

× WhatsApp