Image Alt

Tez Yazımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu aşamaya geldiğinize göre “Tez Önerisi” hazırladığınızı ve bu önerinin kabul edildiğini varsayıyoruz. Henüz bu aşamayı geçmediyseniz Tez Önerisi Nasıl Hazırlanır isimli diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

Tez Yazımı bir süreç işidir ve bunu tipik son gün sınav çalışmaları ile karıştırmamak gerekir. Uzun sürecek bu maratonda her gün farklı bir ruh halinde olabilirsiniz. Çoğunlukla da bu işi yapmak istemiyor bir halde bulursunuz kendinizi. Araştırma yapmak zevkli gelse de ödev yapma psikolojisi ve sorumluluğu çoğunlukla itici bir duygudur.  Bu yüzden mümkün olan en erken zamanda işe girişilmeli ve teslim tarihinden 1-2 ay önce tüm eksiklerin tamamlanması hedeflenmelidir. Bu kalan 1-2 aylık süre en iyi ihtimalle hocanızın kaprislerini yumuşatacağınız zaman olacaktır.

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir.            (Andre Gıde)

Burada sıralanacak tavsiyeler tecrübeler sonucu ortaya çıkmıştır. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır ancak değişmeyen tek şey çok çalışmanız gerektiğidir. Tezinizi her gözden geçirişinizde, her okuyuşunuzda farklı bir düzeltme ihtiyacı hissedeceksiniz ve bu sayede tezinizin adım adım en iyiye ulaşacaktır.

a

1. Teze Başlamadan Önce

 • İşinize yarayacak programları belirleyin, bu programlar hakkında aşinalık kazandıracak videoları izleyin ve konuları inceleyin. Zaten tezi yazarken format konusunda takılacağınız yerler olacaktır. (Çözümleri için vakit kaybetmeden Google’dan yardım isteyin.)
 • İşe yarayacak programlardan kastımız özellikle Word, Latex, Mendeley gibi tez yazım araçlarıdır. Özellikle mühendislik, fen fakültesi gibi öğrenciler tezlerinde sıklıkla formül kullanmaktadır. Eğer hayatlarında bir defa tez yazacaklarsa Word yeterli olabilir ancak sürekli bu işlerle uğraşacakların Latex’i öğrenmesi tavsiye edilmektedir.
 • Mendeley gibi atıf vermeyi ve kaynakları düzenlemeyi kolaylaştıran programlara da vakit ayrılıp kullanımı öğrenildiğinde, sonraki kısımlarda karşılaşılacak angarya işler hafifletilmiş olur.

2. Teziniz için uygun ve makul bir takvim belirleyin. Bu takvim, ne çok gevşek davranmanıza sebep olsun ne de yerine getirilmesi zor işler olup motivasyonunuzu bozsun.

3. Literatür Taraması başlangıç için uygun bir adım olacaktır. Hali hazırda Tez Önerisi için bu konuda biraz birikim yapmış olmalısınız. Bu konuda bilimsel makalelerden ve kitaplardan yararlanmak oldukça önemlidir. Özellikle konu ile ilgili inceleme makaleleri sizi doğru kaynaklara kısa bir sürede yönlendirerek zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Google Scholar, Science Direct, Scopus yararlanabileceğiniz veritabanlarından bazılarıdır. Ancak “Ulusal Tez Merkezi ilk ziyaret edilecekler arasında yer alabilir. Çünkü Türkiye’de yapılan tüm çalışmalar burada yer almaktadır. (Bazıları süre kısıtı nedeniyle özet haliyle yer alabilir.) Burada yer alan tezler konu hakkında genel bir fikir verecektir. Bu haliyle düşük seviyeli inceleme makalesi olarak da görülebilir. Aynı zamanda içerik planlaması konusunda yol gösterici olacaktır.

4. Tez başlığının belirlenmesi gerekir fakat bunu zamana yaymak çok problem olmayacaktır. Sonuçta tezin kapsamı ve içeriği zamanla değişebilir. Bu nedenle “başlık belirlenmesi” son adım da olabilir. Ama hangi konuda çalıştığınızı ifade edebilmenizi sağlayacak bir geçici tez başlığı faydalı olacaktır.

5. Tez Yazımı Nasıl Yapılır?

 • Tez formatı ilk dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Özelikle üniversitenizin güncel tez yazım kılavuzunu edinmeniz ve orada yer alan yönlendirmeleri en baştan takip etmeniz size sonraları rahatlık sağlayacaktır. Ancak her zaman için takılacağınız yerler olacaktır.
 • Sayfa numaraları nasıl ayarlanır?Şekil alt yazıları nasıl numaralandırılır?Paragraf arası boşluklar nereden düzenlenir?Asılı paragraf tipi nedir?

…..

gibi bir çok soruyla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Aslında çok zor olmayan bu konular biraz vakit alıcı ve can sıkıcı olabilmektedir. (Eğer tezinizin istenen formata uygunluğu konusuna kafa yormak istemiyorsanız bu işi en sona bırakıp uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.)

 • Öncelikle bir taslak hazırlamanız iyi olacaktır. Bu aslında içindekiler kısmında yer alacak 1. Derece başlıklar olacaktır. Özet, Giriş ve Sonuç kısımları genellikle en son hazırlanır.
 • Literatür Taraması en önemli kısımlardan biridir. Bu konuda yapılacak atıflar ve bunların nasıl yorumlanacağı oldukça önemlidir. Bu nedenle kaynakların düzenli bir şekilde arşivlenmesi de önemlidir. Ayrıca Literatür Taraması isimli yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.
 • Derece ve daha alt başlıkları belirlemeye çalışın ve konuların size göre daha kolay olanlarından yazmaya başlayın. Bu şekilde ilerlediğinizi görecek ve başarılı olduğunuz hissedeceksiniz.
 • En kolay olacak bölüm yaptığınız araştırmaları anlatacağınız uygulama kısmı olacaktır. Çalışmanızdan eminseniz bunu büyük bir hazla ve hızla yapacaksınızdır.
 • Sonuç bölümü yazılabilir. Bu bölüm, araştırma metninin son kısmıdır. Girişte belirtilen amaç doğrultusunda araştırmadan elde edilen bulgular veya sonuçlar ortaya konulur ve yorumlanır. Bu ise sadece analiz sonuçları ve bulguların tekrarlanması şeklinde olmayıp, araştırma sonuçlarının ve bulguların katkısının   (teorik,   metodolojik,   uygulama)   da ifade edilmesi şeklinde olmalıdır. Araştırma sonuçları hangi alanla ilgili ise bu sonuçların o alana ne şekilde fayda ve katkı sağlayacağı açık bir şekilde ortaya konmalıdır. Araştırmacı, sonuç kısmında araştırma bulguları doğrultusunda, çeşitli öneriler de getirebilir.

Sonuç Bölümünün başlığı üç ayrı şekilde ifade edilebilir.

 • Sonuç
 • Sonuç ve Öneriler
 • Sonuç ve Değerlendirme
 • Neredeyse bitti sayılır. Giriş bölümünü yazabilirsiniz. Giriş bölümünde konuyla ilgili kısa bir girişten sonra çalışmanın konusu, önemi, amacı ve yöntemi açıkça ifade edilmesi gerekmektedir. Araştırma süresince izlenen yöntem ve araştırmada karşılaşılan sınırlamalar ile tezin içeriği özetlenir.
 • Eksik kısımlar; özet, önsöz, şekiller listesi, vs. bölümler tamamlanır.
 • Tezinizi muhakkak birkaç defa okuyun ve başkalarına okutun ve bu kişilerin tavsiyelerini alın. Hocanızdan veya jürinizden eleştiri almaktansa yakın arkadaşlarınızın acı sözlerini dinlemek daha iyi olacaktır.

6. Format hataları her zaman olacaktır. Tezini kontrol edecek ayrı bir birim veya görevli varsa bu birkaç defa çalışmanızı bastırmanıza da sebep olabilir. Kafanıza takmanıza gerek yok. Önemli olan danışman hocanızın ve jürinizin sizi ve tezini kabul etmesidir. Yani tez savunmasıdır.

7. Tez savunmanızı geçtiniz. ( “Tez Savunması İçin Altın Değerinde Tavsiyeler” isimli yazımıza bir bakabilirsiniz.) Tebrikler. Arkanıza yaslanın ve keyfini sürün hayatın. Geriye sadece format düzeltmesi kalıyor. Kısa sürede bitecek bu işi kendiniz de yapabilirsiniz veya uğraşmak istemiyorsanız bizden destek de alabilirsiniz. Ancak bu aşamada bir tavsiyemiz şu olacaktır; onay sayfasını jürinizde yer alan hocalara imzalatmaya gittiğinizde fazladan birkaç onay sayfası alıp bunları da hocalara imzalatın. Daha sonra ciltlenmiş tezde bir hata çıkarsa aynı onay sayfasını tekrar çıktı almanız ve hocalara imzalatmanız gerekmeyecektir. Hocaları tekrar arama ve bulma sorunu yaşamaktan kurtulursunuz.

8. Maddeler halinde yazdığımız bu tavsiyeleri tecrübeler sonucu size sunuyoruz. Başta da söylediğimiz gibi her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Umarız bu tecrübeler size faydalı olur. İdeal Tez ailesi olarak bu sıkıntılı süreçte her zaman sizi desteklediğimizi ve yanınızda yer almaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Her konuda soru, görüş ve önerilerinize açığız. İdeal Tez ailesi olarak hayatınızın her alanında başarılar dileriz.

× WhatsApp