Image Alt

Tez Savunması İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Savunmadan Önce
En önemli kural; teziniz ve savunmanız konusunda danışman hocanızın arkanızda durmasını sağlamaktır. Bunun sağlanması halinde savunma esnasında size gelen eleştirileri hocanız üzerine alınacak ve cevap verme ihtiyacı hissedecektir. Aksi durumda size gelen eleştirilere katkıda bulunacak “evet bende öyle yapmasını-yapmamasını söylemiştim” diyerek sizi zor durumda bırakacaktır. Hocanızın desteği ise savunmadan önce gerek tez gerekse sunum hazırlığında sık sık görüşüne başvurarak sağlanır. Geri dönüş alamasanız bile fikrini sorun. Buradaki problem hocanızın fazla mükemmeliyetçi olması ve sizi zorlaması olabilir. Bu konuda da danışmanızın isteklerinin tamamını olmasa bile bir kısmını yapmanız ve çabaladığınızı hissettirmeniz gerekir. Savunma öncesinde hocanız sizden memnun ise 1-0 önde başlarsınız. Aksi takdirde geriden başlamakla kalmaz, ikna edilmesi gereken daha zor biri olarak hocanızı karşınızda bulursunuz.

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir. (Andre Gıde)

Sunum hazırlama konusu ayrıca ele alınmalıdır. Bunun için Tubitakın hazırladığı “Sunum El Kitabı” işinize yarayabilir. Sunumunuzu daha ilgi çekici hale getirmek için “Prezi” gibi bazı programlardan faydalanabilirsiniz. Yemeğin tadı kadar sunumu da önemlidir!
Sunumunuzu hazırlayın ve defalarca prova edin. Bunu konunuzla hiç alakası olmayan insanlara karşı da yapabilirsiniz. Sonuçta jüri ilgili alandan olsa bile konuya yabancı olabilir. Bu ise sizin konuya hakim olmanız ve her türlü soruya açık olmanız için bir başka sebeptir.
Sunumunuzun yazım denetimini yapın, “şu kelime yanlış yazılmış” diyebilir aniden birisi!
Sunum yapılacak mekanı önceden görün, gözden geçirin, projeksiyon ve ses sistemlerini test edin.

a

Savunma Günü
1) Mümkün olduğu kadarıyla resmi bir kıyafet tercih edilmelidir. İşi ciddiye aldığınızı gösterir.
2) Sunum esnasında hocaların açlık susuzluk çekmesi işinize gelmez. Abartılı bir ikram ise rüşvet olarak algılanabilir. Kararında bir şeyler yapmaya çalışın. Ama alternatifler olsun, özellikle Canan Karatay’ı referans göstererek içecek konusunda iyi bir şeyler ayarlayın.
3) “Bence, benim kanaatim …” gibi öznel ifadelerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Temsili bir şey söylerken “atıyorum ” gibi bir kelimeyi ağzınızdan kaçırmayın, bunun yerine “örnek vermek gerekirse” daha şık duracaktır.
4) Sunuma kısaca kendinizi tanıtarak başlayabilirsiniz.
5) Çok uzun veya çok kısa bir sunum olmasın 25-35 dk yeterli olacaktır. Sunum bitiminde 10-15 dakikalık tartışma için bir vakit ayrılması gerekir.

× WhatsApp