0 (546) 766 79 55
7/24 WhatsApp
0 (546) 766 79 55
08:00-22:00
TALEP FORMU
Hemen Teklif Al
Image Alt

İDEAL TEZ - Akademik Danışmanlık Hizmetleri

Yüksek Lisans Savunma Sunumu Nasıl Hazırlanır

Yüksek lisans derslerinizi tamamladınız. Tez dönemine geçerek tezinizi de büyük zorluklarl sonucunda bitirdiniz. Geriye sadece hazırlamış olduğunuz tezin hipotezleri, sınırlılıkları, sayıltıları ve sonuçları ile savunmak kaldı. Peki nasıl yapacaksınız?

Yüksek lisans süreci akademik hayata hazırlık olduğu için kimseden mükemmel bir çalışma ya da hiç yapılmamış bir araştırma beklemez. Bisiklet tekrar tekrar icat edilmez ancak en azından bir bilimsel araştırmanın nasıl yapılması gerektiğinin incelikleri ile birlikte öğrenilmiş olması istenir.

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir. (Andre Gıde)

Tez savunması, danışman hocanız ile birlikte jüri üyesi 3 hocanın bulunacağı bir ortamda sunum şeklinde yapılmaktadır. Yüksek lisans savunmasının en ideal süresi olan 45 dakikayı geçmeyecek şekilde yapılmalıdır. Sunum, daha çok kişi tarafından tercih edildiği gibi Microsoft Powerpoint programı ile hazırlanabileceği gibi Prezi gibi ilgi çekici bir tasarım imkanı sağlayan farklı programlar ile de hazırlanabilir. Sunumda metin az tutulmalı bunun yerine görsellere yer verilmelidir. Mecburi olarak metinin olması gerektiği durumlarda ise 6x6x6 kuralına mutlaka uyulmalıdır. Yani her slaytta en fazla 6 kelime 6 satır olmalı. Art arda 6 slayttan sonra mutlaka bir görsel konulmalıdır. Bu durum hem anlatıcıyı rahatlatacak hem de dinleyiciyi sıkmayacaktır.

Hazırlanan sunumda, kitabi bilgilerden uzak, kısa ve öz bir şekilde genel hatları ile konunun anlatılması, sonra tezin hipotezlerinin sonuçları ile birlikte sunulması istenmektedir. Özellikle tezin genel bilgiler kısmı mümkün olduğunca kısa tutulmalı, yöntem ve bulgulara ağırlık verilmelidir. Bulgular normla metin olarak değil tablo, grafik ve çizelgeler ile zenginleştirerek jüriyi sıkmayacak ve boğmayacak bir şekilde verilmelidir.

Yapılan arastırma sonuçlarının literatür ile benzer ve farklı yönleri ortaya konularak aşırı cümle kargasasına girmeden net cümleler ve oranlar ile sunumun tamamlanması gerekmektedir. Araştırmanın yapılış amacı; bilim dünyasına katkısı birer cümle ile sunuma eklenmelidir.

× WhatsApp