0 (546) 766 79 55
7/24 WhatsApp

0 (546) 766 79 55
08:00-22:00

TALEP FORMU
Hemen Teklif Al

Evren ve Örneklem Hesabı Neden Önemlidir ?

Gerek tezleri gerek makaleleri özgün ve değerli kılan özellik o araştırmanın metodolojisidir. Ana fikir ve amaç belirlendikten sonra bir çalışmanın yöntemini oturtmak o çalışmanın yarısını bitirmiş olduğu anlamına gelir.

Pek çok konuda başarı, başarmanın ne kadar vakit alacağını bilmeye bağlıdır.        Montesquieu

Araştırmanızın amacı doğrultusunda uygun evren üzerinden örnekleminizi belirlemek sadece araştırmayı kolay yapmanızı sağlamaz aynı zamanda o araştırmanın kalitesini artırarak yayınlatma ihtimalinizi de artırmaktadır. Araştırmanızın konusunu belirledikten sonra öncelikle evrene karar vermelisiniz. Örneğin; konunuz 7. sınıf öğrencilerinde argümantasyon temelli eğitime bu öğrencilerin bakış açısı ise siz bu konunun sonuçlarını Türkiye’ye genellemek istiyorsunuz demektir. Bu durumda sizin evreniniz bütün Türkiye olmalı ve örnekleminiz için Türkiye’de 7. sınıfta okuyan öğrencilerin toplam sayısına ulaşmalısınız. Sonra ilgili formüler üzerinden örneklem sayısını tespit edip rastgele örnekleme ile de çalışmanızı yapacağınız illeri belirlemelisiniz. Bu durumda araştırmanızı sadece bir şehirde yapamazsınız. Ancak eğer konu başlığına ‘bir örnek’ yada İstanbul ilinde’, İzmir ilinde diye bir kelime eklerseniz o zaman evreniniz sadece o şehir olur ve siz sadece o şehirde okuyan 7. sınıf öğrencilerin toplamına ulaşarak örneklem grubunuzu belirleyebilirsiniz.

Özetle; tezinizi yada makalenizi sorunsuz bir şekilde tamamlamak istiyorsanız öncelikle metodolojiyi doğru oturtarak evren ve örneklem hesabını hassas bir şekilde yapmalısınız.

 

Talep Formu Doldurmak İstiyorum!

Bilgi almak İstiyorum!

× WhatsApp