0 (546) 766 79 55
7/24 WhatsApp

0 (546) 766 79 55
08:00-22:00

TALEP FORMU
Hemen Teklif Al

Lisansüstü Eğitimde Danışman Hoca Seçimi

Lisans eğitim hayatı bittikten sonra bir taraftan iş arama süreci başlarken diğer yönden akademik kariyer yapmanın nasıl olacağı, akademik kariyerin faydaları araştırılmaya başlanmaktadır. Peki kararınızı verdiniz yüksek lisans yapmak istiyorsunuz ancak sizi öğrencisi olarak alacak hocayı nasıl bulacaksınız? Hangi kriterler önemli hoca seçiminde?

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir. (Andre Gıde)

Öncelikle danışman seçiminde en önemli nokta öğrencisi olmak istediğiniz hoca ile frekanslarınızın tutması ve karşılıklı beklentileri sağlayıp sağlamayacağınızdır. Örneğin zaten bir işiniz var ise sürekli okula gidemeyeceksiniz bu noktada nasıl iletişim kuracaksınız? Size bu konuda yardımcı olacak telefon ve mail ile kolay bir şekilde iletişim halinde olabileceğiniz bir hocayı tercih etmelisiniz. Her gün sizi okulda görmek isteyen ya da haftanın belli günleri gitmenizi istiyor ise bu sizi ciddi anlamda sıkıntıya sokacaktır. Hocanızın istediği zamanlarda okula gidememeniz hocanız ile arada gerginlik oluşmasına neden olacak bu durum akademik hayatınızın başlamadan bitmesine neden olabilir.

a

İkinci nokta ise sizin ilgi ve alaka duyduğunuz bilimsel konularda çalışan bir hocayı tercih etmelisiniz. Ya da bu konuda esnek olabilecek sizin çalışmak istediğiniz alanlarda size yardımcı olabilecek bir hocayı tercih etmelisiniz. Eğer istemediğiniz halde sırf hocanız istediği için bir alana yönlenirseniz ve istenmediğiniz bir konuda yüksek lisans tezi hazırlamaya kalkarsanız bu olay size ciddi anlamda yük olacak yüksek lisans eğitiminizi sekteye uğratabilir.
Sonuç olarak; lisansüstü eğitime adım atar atmaz ilk yapmanız gereken sizin beklentilerinizi karşılayabilecek ve sizin beklentisini karşılayabileceğiniz bir danışman ile sürece baslamanız bu eğitim sürecinin en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Çünkü; karşılıklı iyi ilişkiler içinde olduğunuz sürece hem yüksek lisans eğitiminiz hem de doktora eğitiminiz en iyi şekilde sonuçlanacaktır.

× WhatsApp