0 (546) 766 79 55
7/24 WhatsApp

0 (546) 766 79 55
08:00-22:00

TALEP FORMU
Hemen Teklif Al

Tez Savunma Sunumu İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Tez Savunması Sunumundan Önce;

En önemli kural; teziniz ve savunmanız konusunda danışman hocanızın arkanızda durmasını sağlamaktır. Bunun sağlanması halinde savunma esnasında size gelen eleştirileri hocanız üzerine alacak ve cevap verme ihtiyacı hissedecektir. Aksi durumda size gelen eleştirilere katkıda bulunabilir “evet bende öyle yapmasını ya da yapmamasını” diyerek sizi zor durumda bırakabilir. Danışman hocanızın destegi, savunmadan önce gerek tez gerekse sunum hazırlıgında sık sık görüşüne başvurarak sağlanır. Geri dönüş alamasanız bile fikrini sorun. Buradaki problem hocanızın fazla mükemmeliyetçi olması ve sizi zorlaması olabilir. Bu konuda da danışmanızın isteklerinin tamamını olmasa bile bir kısmını yapmanız ve çabaladıgınızı hissettirmeniz gerekir. Tez savunma sunumu öncesinde hocanız sizden memnun ise sürece önde başlarsınız. Aksi takdirde geriden başlamakla kalmaz, ikna edilmesi gereken daha zor biri olarak hocanızı karşınızda bulursunuz.

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir.

André Gide

Tez savunma sunumu hazırlama konusu ayrıca ele alınmalıdır. Bunun için Tubitak’ın hazırladığı “Sunum El Kitabı” işinize yarayabilir. Sunumunuzu daha ilgi çekici hale getirmek için “Prezi” gibi bazı programlardan faydalanabilirsiniz. Yapılan işin ne olduğu kadar nasıl sunulduğu da oldukça önemlidir.

Tez savunma sunumunuzu hazırlayın ve defalarca prova edin. Bunu konunuzla hiç alakası olmayan insanlara karşı da yapabilirsiniz. Sonuçta jüri ilgili alanlardan olsa bile konunuza yabancı olabilir. Bu durum sizin konuya hakim olmanız ve her türlü soruya açık olmanız için bir başka sebeptir.

Tez savunma sunumu için yazım denetimini yapmayı unutmayın. Sunum esnasında jüri üyelerinden birinin “şu kelime yanlış yazılmış” dememesi için dikkatli olmakta fayda var.

Sunum yapılacak mekanı önceden görün, gözden geçirin, projeksiyon ve ses sistemlerini test edin.

ideal tez savunma sunumu icin tavsiyeler
İdeal Bir Tez Savunması İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Savunma Sunumu Günü

1) Mümkün olduğu kadar resmi bir kıyafet tercih edilmelidir. Bu haliniz yaptığınız işi ciddiye aldığınızı gösterir.

2) Savunma sunumu esnasında hocaların açlık ya da susuzluk çekmesi sizin için iyi olmaz. Yapacağınız abartılı bir ikram ise rüşvet olarak algılanabilir. Kararında bir seyler yapmaya çalışın. Ama alternatifler olsun, özellikle Canan Karatay’ı referans göstererek içecek konusunda iyi bir şeyler ayarlayabilirsiniz.

3) “Bence, benim kanaatim (…)” gibi öznel ifadelerden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Temsili bir şey söylerken “atıyorum ” gibi bir kelimeyi ağzınızdan kaçırmayın. Bunun yerine “örnek vermek gerekirse” daha doğru ve yerinde duracaktır.

4) Savunma Sunumu için kısaca kendinizi tanıtarak başlayabilirsiniz.

5) Çok uzun veya çok kısa bir sunum olmaması önemli. Süre olarak 25-35 dakika yeterli olacaktır. Sunum bitiminde 10-15 dakikalık tartışma için vakit ayrılması gerekir.

İDEAL TEZ AKADEMİK DANIŞMALIK HİZMETLERİ

× WhatsApp