0 (546) 766 79 55
7/24 WhatsApp

0 (546) 766 79 55
08:00-22:00

TALEP FORMU
Hemen Teklif Al

Tez Yazımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu aşamaya geldiğinize göre “Tez Önerisi” hazırladığınızı ve bu önerinin kabul edildiğini varsayıyoruz. Henüz bu aşamayı geçmediyseniz Tez Önerisi Nasıl Hazırlanır isimli diğer yazımıza göz atabilirsiniz. Tez yazmak için dikkat edilmesi gereken hususlara geçebiliriz.

Tez yazımı bir süreç işidir ve bunu tipik son gün sınav çalışmaları ile karıştırmamak gerekir. Uzun sürecek bu maratonda her gün farklı bir ruh halinde olabilirsiniz. Çoğunlukla da bu işi yapmak istemiyor bir halde bulursunuz kendinizi. Araştırma yapmak zevkli gelse de ödev yapma psikolojisi ve sorumluluğu çoğunlukla itici bir duygudur.  Bu yüzden mümkün olan en erken zamanda işe girişilmeli ve teslim tarihinden 1-2 ay önce tüm eksiklerin tamamlanması hedeflenmelidir. Sona bırakılan 1-2 aylık süre en iyi ihtimalle hocanızın zorlu taleplerini yumuşatacağınız zaman olacaktır.

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir.

André Gide

Burada sıralanacak tavsiyeler tecrübeler sonucu ortaya çıkmıştır. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır ancak değişmeyen tek şey çok çalışmanız gerektiğidir. Tezinizi her gözden geçirişinizde, her okuyuşunuzda farklı bir düzeltme ihtiyacı hissedeceksiniz ve bu sayede tez yazımı adım adım en iyiye ulaşacaktır.

tez yazmak için önemli hususlar
Tez Yazımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tez Yazımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tez Yazımı Başlamadan Önce;

İşinize yarayacak programları belirleyin, bu programlar hakkında aşinalık kazandıracak videoları izleyin ve konuları inceleyin. Zaten tez yazımı esnasında format konusunda takılacağınız yerler olacaktır. (Çözümleri için vakit kaybetmeden Google’dan faydalanabilirsiniz)

İşe yarayacak programlardan kastımız özellikle Word, Latex, Mendeley gibi tez yazma araçlarıdır. Özellikle mühendislik, fen fakültesinde okuyan öğrenciler tezlerinde sıklıkla formül kullanmaktadır. Eğer hayatlarınızda bir defa tez yazımı yapacaksanız Microsoft Word programı yeterli olabilir ancak sürekli bu işlerle uğraşacakların Latex adlı programı ögrenmesi tavsiye edilmektedir.

Mendeley gibi atıf vermeyi ve kaynakları düzenlemeyi kolaylaştıran programlara da vakit ayrılıp kullanımı öğrenildiğinde, sonraki kısımlarda karşılasılacak angarya işler hafifletilmiş olur.

Teziniz için uygun ve makul bir takvim belirleyin. Bu takvim, ne çok gevsek davranmanıza sebep olsun ne de yerine getirilmesi zor işler olup motivasyonunuzu bozsun. Tez yazma konusunda disiplin oldukça önemlidir.

Literatür Taraması

Literatür taraması başlangıç için uygun bir adım olacaktır. Hali hazırda tez önerisi için bu konuda biraz birikim yapmış olmalısınız. Bu konuda bilimsel makalelerden ve kitaplardan yararlanmak oldukça önemlidir. Özellikle konu ile ilgili inceleme makaleleri sizi dogru kaynaklara kısa bir sürede yönlendirerek zamandan tasarruf etmenizi saglayacaktır. Google ScholarScience Direct, Scopus yararlanabileceginiz veritabanlarından bazılarıdır. Ancak “Ulusal Tez Merkeziilk ziyaret edilecekler arasında yer alabilir. Çünkü Türkiye’de yapılan tüm çalışmalar burada yer almaktadır. (Bazıları süre kısıtı nedeniyle özet haliyle yer alabilir.) Burada yer alan tezler konu hakkında genel bir fikir verecektir. Bu haliyle düşük seviyeli inceleme makalesi olarak da görülebilir. Aynı zamanda içerik planlaması konusunda tez yazımı için size yol gösterici olacaktır.

Tez başlığının belirlenmesi gerekir fakat bunu zamana yaymak çok problem olmayacaktır. Sonuçta tezin kapsamı ve içerigi zamanla degişebilir. Bu nedenle “başlık belirlenmesi” son adım da olabilir. Ama hangi konuda çalıştıgınızı ifade edebilmenizi saglayacak bir geçici tez başlıgı faydalı olacaktır.

 Tez Yazımı Nasıl Yapılır?

Tez yazma formatı öncelikli dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Özelikle üniversitenizden güncel tez yazımı kılavuzunu edinmeniz ve orada yer alan yönlendirmeleri en baştan takip etmeniz size sonraları rahatlık saglayacaktır. Ancak her zaman için takılabileceğiniz yerler olacaktır.

Sayfa numaraları nasıl ayarlanır? şekil alt yazıları nasıl numaralandırılır? paragraf arası boşluklar nereden düzenlenir? asılı paragraf tipi nedir? gibi bir çok soruyla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Aslında çok zor olmayan bu konular biraz vakit alıcı ve can sıkıcı olabilmektedir. (Eğer tezinizin istenen formata uygunluğu konusuna kafa yormak istemiyorsanız bu işi en sona bırakıp uzman ekibimizden “Tez Redaksiyon ve Düzenleme” konusunda destek almak için tıklayabilirsiniz.

Öncelikle bir taslak hazırlamanız iyi olacaktır. Bu taslak aslında içindekiler kısmında yer alacak birinci derece başlıklar olacaktır. Özet, Giriş ve Sonuç kısımları genellikle en son hazırlanır.

Literatür taraması en önemli kısımlardan biridir. Bu konuda yapılacak atıflar ve bunların nasıl yorumlanacağı oldukça önemlidir. Bu nedenle kaynakların düzenli bir şekilde arşivlenmesi gerekmektedir. Ayrıca Literatür Taraması” isimli yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Derece ve daha alt başlıkları belirlemeye çalışın ve konuların size göre daha kolay olanlarından yazmaya başlayın. Bu şekilde tez yazma konusunda ilerlediginizi görecek ve başarılı olduğunuz hissedeceksiniz.

En kolay olacak bölüm yaptıgınız araştırmaları anlatacağınız uygulama kısmı olacaktır. Çalışmanızdan eminseniz bunu büyük bir hızla yapacaksınızdır.

Tez Yazımı – Sonuç Bölümü

Tez yazma için belirtilen aşamalar neticesinde artık sonuç bölümü yazılabilir. Bu bölüm, araştırma metninin son kısmıdır. Girişte belirtilen amaç doğrultusunda araştırmadan elde edilen bulgular veya sonuçlar ortaya konulur ve yorumlanır. Bu ise sadece analiz sonuçları ve bulguların tekrarlanması şeklinde olmayıp, araştırma sonuçlarının ve bulguların katkısının da (teorik, metodolojik, uygulama) ifade edilmesi şeklinde olmalıdır. Tez yazımı için yapılan araştırma sonuçları hangi alanla ilgili ise bu sonuçların o alana ne şekilde fayda ve katkı saglayacagı açık bir şekilde ortaya konmalıdır. Araştırmacı, sonuç kısmında araştırma bulguları dogrultusunda, çeşitli öneriler de getirebilir.

Sonuç Bölümünün başlığı üç ayrı sekilde ifade edilebilir.

-Sonuç
-Sonuç ve Öneriler
-Sonuç ve Değerlendirme

Son Aşamalar

Neredeyse bitti sayılır. Giriş bölümünü yazabilirsiniz. Giriş bölümünde konuyla ilgili kısa bir girişten sonra çalışmanın konusu, önemi, amacı ve yönteminin açıkça ifade edilmesi gerekmektedir. Araştırma süresince izlenen yöntem ve araştırmada karşılaşılan sınırlamalar ile tezin içerigi özetlenir.

Eksik kısımlar; özet, önsöz, şekiller listesi vs. bölümler tamamlanır.

Tezinizi muhakkak birkaç defa okuyun ve başkalarına okutun ve bu kişilerin tavsiyelerini alın. Hocanızdan veya jürinizden eleştiri almaktansa yakın arkadaşlarınızın acı sözlerini dinlemek daha iyi olacaktır.

Format hataları her zaman olacaktır. Tezini kontrol edecek ayrı bir birim veya görevli varsa bu durum birkaç defa çalışmanızı bastırmanıza da sebep olabilir. Kafanıza takmanıza gerek yok. Önemli olan danışman hocanızın ve jürinizin sizi ve tezini kabul etmesidir. Yani tez savunmasıdır.

Tez Savunmasını Geçtiniz, Sırada Neler Var ?

Tez savunmanızı geçtiniz. ( “Tez Savunma Sunumu İçin Altın Değerinde Tavsiyeler” isimli yazımıza bakabilirsiniz.) Tebrikler. Arkanıza yaslanın ve keyfini sürün hayatın. Geriye sadece format düzeltmesi kalıyor. Kısa sürede bitecek bu işi kendiniz de yapabilirsiniz veya ugraşmak istemiyorsanız bizden destek de alabilirsiniz. Ancak bu aşamada bir tavsiyemiz şu olacaktır; onay sayfasını jürinizde yer alan hocalara imzalatmaya gittiğinizde fazladan birkaç onay sayfası alıp bunları da hocalara imzalatın. Daha sonra ciltlenmiş tezde bir hata çıkarsa aynı onay sayfasını tekrar çıktı almanız ve hocalara imzalatmanız gerekmeyecektir. Hocaları tekrar arama ve bulma sorunu yaşamaktan kurtulursunuz.

TEZ YAZIMI KONUSUNDA PROFESYONEL DESTEK

Maddeler halinde yazdıgımız bu tavsiyeleri tecrübeler sonucu size sunuyoruz. Başta da söylediğimiz gibi herkesin kendine göre takip ettigi bir yol olabilir. Umarız bu tecrübeler size faydalı olur. İDEAL TEZ AKADEMİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİ olarak bu sıkıntılı süreçte her zaman sizi destekledigimizi ve yanınızda yer almaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz. Her konuda soru, görüş ve önerilerinize açığız. İdeal Tez ailesi olarak hayatınızın her alanında başarılar dileriz.

× WhatsApp